Reset  (2024)

film fabularny

Reset (2024)

Logline

„Kiedy Sonja, 40-letnia matka LGBT, zostaje pozbawiona praw obywatelskich, musi stawić czoła technokratycznemu reżimowi bliskiej przyszłości , lub utracić swoją rodzine”.

Świat – Polska 2030:

W roku 2016 Polacy zbuntowali się przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych.

Protestujący Polacy walczyli z antydemokratycznym, patriarchalnym aparatem państwowym. Czuli się pozbawieni podstawowych praw człowieka.

Te protesty były nazywane „Czarnymi protestami”.

Prawie dwie dekady później, pod koniec lat 2030, Polska stała się państwem totalitarnym kontrolowanym przez wysoko rozwinięte algorytmy.

Wszystkie kobiety, które brały udział w Czarnych protestach, znalazły się na liście terrorystek, a rząd rozpoczął ich ściganie.

Ekipa:
Production company: Storygeist Film

Director: Patricia Ryczko
Director of photography: Grzegorz Korczak
Producer: Patricia Ryczko
World Sales: Reel Suspects S.A.R.L.

Obsada:

Sonja: Kasia Borek
Adela: Karolina Micuła
Mia: Julia Polaczek
Rzeczniczka: Marieta Żukowska
Szara Kobieta: Monika Rak
Czlowiek z windy: Hajnos Paweł
Sara: Matylda Borczyńska
Konsultantki/Botki: Marta Król, Zofia Zonn, Joanna Malicka

Dzwiek: Piotr Borczynski
Montaz: Maja Glogowska
Drugi DoP: Yori Fabian

Postprodukcja: Storygeist Post

Sprzet Oswietlenowy: Storygeist Film

Dodatkowy sprzet oswietleniowy : Brutus Film

 

Synopsis:

SONJA (41) jest gospodynią domową, pozornie bez wykształcenia, harująca nad
wychowaniem córeczki, MIA (10). Sonja jest też w związku partnerskim z ADELĄ
(27), który ukrywa w strachu przed wszystkimi. Obydwie kobiety wychowują swoją
córkę w duchu, że Mia posiada dwie równie kochające matki.

Znajdujemy się w bliskiej przyszłości, gdzie polityka rządu stworzyła koszmarną
cyfrową dyktaturę. W ruch weszły obywatelskie przepustki, które pozwalają lub
zakazują obywatelom dostępu do usług i dóbr publicznych.

Pewnego dnia przepustka obywatelska Sonji przestaje funkcjonować. To powoduje szereg eskalujących zdażeń, gdzie Sonji życie, jako obywatelki, staję się niemożliwe. Sonja wyrusza do stolicy, do Urzędu Nadzoru. Jednak nawet nie zdaje sobie sprawy, że podczas pobytu zostanie ujawniona jej przeszłość, którą próbowała tak uporczywie ukryć przed reżimem, w obawie o oskarżenie o terroryzm. Zmuszona jest niczym Joanna D’Arc, by samotnie walczyć o samą siebie, o prawdę, o wolność i o córkę, która jest dla niej najważniejsza. Czy zwycięży konformizm i utrzymanie relacji z własną córką, czy jej duch aktywistki, zawsze walczący o prawa obywatelskie?

Temat Filmu (Patricia Ryczko)

RESET” to film nawiązujący bezpośrednio i
dokumentalnie do wydarzeń, które poruszyły obywateli całej Polski podczas Czarnych Protestów.

Scenariusz filmu pt. “RESET” powstał w wyniku aktualnych zdarzeń, pandemii
Covid-19. Ostatnia wersja scenariusza jest w dodatku inspirowana globalna recesja i redystrybucja majatkowa, jaka sie odbywa przed naszymi oczami. Prawo do prywatności i majątkowe stało się istotnym tematem w moich przekonaniach. Moją intencją jest poruszyć ten kluczowy temat, który dzieje się obecnie w naszej
codzienności i na każdej jej płaszczyźnie. Masowe ingerencje do ograniczenia naszej wolności pod pretekstem naszego bezpieczeństwa i zdrowia.
Zawężanie prywatnej sfery dzieje się od wielu lat. Współczesne narzędzia
technologiczne (smartfony, internet, bankowość, karty płatnicze) dają rządom i
korporacjom niezwykle głęboki wgląd w to kim obywatel jest, pozornie niewidoczne jest zjawisko inwigilowania i kontrolowania naszego życia. Z pandemią Covid-19 nastąpiła eskalacja i redefinicja co jest moje, a co jest Państwa. Czołowi myśliciele jak Noam Chomsky i Yuval Noah Harari sygnalizują zmianę paradygmatu. Okazuje się, że w wielu krajach, nasze ciało dobrowolnie zostaje oddane Państwu. Dobrowolnie przez kogo? Przez nas samych lub przez autorytarny reżim. Jesteśmy gotowi na rzecz naszego bezpieczeństwa i spokoju oddać pomiary naszego ciała, temperaturę, stan zdrowia, historie naszych dolegliwości, chorób, itd. Lub jesteśmuy narzuceni prawa patriarchi co do prokreacji i aborcji. Powstają scentralizowane systemy inwigilacji, tak jak systemy dostępu do wszytkiego co jest publiczne, na bazie naszego monitorowanego zdrowia. Mówi się, że to tylko możliwe w Chinach, które stworzyły ekstremalnie autorytarny i teknokratyczny system nadzoru. Tę samą tendencję można zaobserwować w europejskich krajach, nawet w tych, które mają mocno utwierdzoną demokrację.

Główna bohaterka Sonja, z wykształcenia prawniczka i aktywistką, której moralny kręgosłup i walka o prawa obywatela zawsze były nadrzędnym aspektem w jej życiu. Została stworzona, aby wyraziście pokazać jak może stać się człowiek skonfliktowany z Systemem, jeśli tylko walczy o swoje najgłębsze przekonania.

Dzieje się to dynamicznie i dość szybko, kosztem rodziny przede wszystkim i wykluczenia społecznego. Ostracyzm i owe wyalienowanie wyrywa jej kręgosłup moralny ze swojego stabilnego na pozór życia. W finale Sonja musi sobie odpowiedzieć na brutalne i niemożliwe pytanie, czy podstawowe wartości, w które wierzy, które określają jej tożsamość mają być odrzucone w imieniu miłości i osób jej najukochańszych.

 

“Etiam quis blandit erat. Donec laoreet libero non metus volutpat consequat in vel metus. Sed non augue id felis pellentesque congue et vitae tellus. Donec ullamcorper libero nisl, nec blandit dolor tempus feugiat. Aenean neque felis, fringilla nec placerat eget, sollicitudin a sapien. Cras ut auctor elit.”
“Curabitur fermentum nulla non justo aliquet, quis vehicula quam consequat. Duis ut hendrerit tellus, elementum lacinia elit. Maecenas at consectetur ex, vitae consequat augue. Vivamus eget dolor vel quam condimentum sodales. In bibendum odio urna, sit amet fermentum purus venenatis amet.”
“Donec ultricies lobortis eros, nec auctor nisl semper ultricies. Aliquam sodales nulla dolor, sed vulputate sapien efficitur ut. Etiam tincidunt ligula ut hendrerit semper. Quisque luctus lectus non turpis bibendum posuere. Morbi tortor nibh, fringilla sed pretium sit amet, pharetra non ex. Aliquam ornare nunc nibh, sit amet porta diam pretium in.”